Úspěch v polské Nyse


Hudbu nedoprovázel žádný chór, nebylo třeba ani žádného speciálního multikulturního zvuku, a přesto odcházeli návštěvníci festivalu okouzleni magií Toque de Silencio, české formace, hrající mimo jiné sefardskou hudbu.

Velké překvapení


Španělský ráz ve spojení s reflexními texty žalmů byl pro obyvatele Nysy velkým překvapením, které zůstane na dlouhý čas v paměti. Repertoár Čechů se diametrálně odlišoval od toho, co jsme mohli v nyské baště uslyšet. Nejen to, odlišoval se od stereotypu židovské hudby, tak jak ji běžně známe. Emocionální náboj písní, svým pojetím blízký baladám, v podání andělského vokálu Vandy Klapetkové za doprovodu Jindřicha Klapetka citlivě uklidnil atmosféru celého průběhu Folk Fiesty.


V porovnání s koncerty, zahranými na mezinárodním festivalu, se pódium zdálo – vzhledem ke dvěma účinkujícím – nejprve prázdné. Avšak stačilo jen pár taktů, aby se posluchači zcela otevřeli síle hudby Toque de Silencio, hudby plné smutku, ale paradoxně taky radosti a energie i nostalgie zároveň.
Několik minut po 19. hodině je bašta sv. Hedviky opět tichá a prázdná. Zatímco tým pracovníků NDK sklízí zvukovou aparaturu, Vanda Klapetková a Jindřich Klapetek si spěšně skládají věci do auta. Mají před sebou ještě jeden koncert. Už jen kytaru, noty, mezitím vyřídit ještě pár autogramů, a je čas vyrazit. Ale ještě předtím si spolu domlouváme rozhovor, jak to již bývá ve XXI. století zvykem, prostřednictvím internetu.Anna Skrzypiec, Nyski dom Kultury: Kdy jste se poprvé setkali se sefardskými písněmi?

Toque de Silencio: Poprvé jsme se setkali s touto hudbou při studiu na konzervatoři. Tam to všechno začalo.

AS.NDK: Tam už vzniklo seskupení Toque de Silencio?

Toque de Silencio: Sefardské písně hrajeme v různých obsazeních více jak deset let. Pod tímto názvem hrajeme asi dva roky.

AS.NDK: Co vás zaujalo na tomto, přiznejme si to, méně populárním žánru?

Toque de Silencio: Sefardská hudba je něco úplně jiného, než známá hudba židovská. Nám se zalíbila originální španělská mluva. A ještě něco – nadčasový charakter písní a emoce v nich ukryté. Jsou stále živé a oslovují srdce každého člověka. My jsme k této hudbě přidali moderní prvky populární hudby.


Anna Skrzypiec, Nyski dom Kultury: Odkud čerpáte inspiraci?

Toque de Silencio: Název našeho souboru je Dotek ticha a odtud čerpáme inspiraci :), z přírody, z nás samotných.

AS.NDK:Zajímalo by mě, jestli je obtížné v dnešním světě popkultury získat posluchače.

Toque de Silencio:Každý koncert je jiný, je to přítomnost určité chvíle, a my reagujeme vždy na posluchače a konkrétní náladu publika. Máme veliké štěstí, že stále nacházíme nové posluchače.

AS.NDK: Koncert Toque de Silencio je duchovní zážitek. Na kolik prožíváte vaši hudbu na scéně vy?

Toque de Silencio: Naši posluchači jsou velmi vnímaví, hudba kterou hrajeme se dotýká duchovního života. Musíme být tedy otevření. Snažíme se hrát méně koncertů, abychom měli vždy možnost každý koncert prožít na sto procent.

AS.NDK: Kdo koho oslovil. Dům kultury vás, nebo vy jeho?

Toque de Silencio: Byly jsme to my, kdo oslovil ředitelku domu kultury. Poslali jsme paní ředitelce Janinie Janik ukázky našich písní, ty ji zaujaly, a paní ředitelka nás kontaktovala a pozvala do Nysy.

AS.NDK: Děkuji za koncert a rozhovor a naslyšenou v září.

Sledujte naše stránky pro fanoušky:

Sledujte náš facebook a dovíte se ihned o aktuálních novinkách.